The Loti Group consists of four crucial elements; Cuisine – Design – Entertainment and Atmosphere. No element in our restaurants are more or less important than the other. Instead they coexist in harmony.

Phone:      +1135498746
E-mail:      info@loticafe.com
Address:   Sultan Ahmet, Divan Yolu Cd. No:27, 34112 Fatih/İstanbul

Loti Cafe & Roof Lounge Yenilendi (Basın Bildirisi)

 

Loti Cafe & Roof Lounge Yenilendi (Basın Bildirisi)

2013  yılında açılan ve İstanbul’un çok özel konuma sahip sayılı turizm tesislerinden biri olarak Türk turizminde ayrıcalıklı bir yeri olan Pierre Loti Hotel’in en alt ve en üst katında bulunan Loti Cafe & Roof Lounge üst düzey misafir memnuniyeti ve damaklarda iz bırakan lezzet anlayışı ile en İstanbul’da gözde restoranlardan biri olma özelliğini 2020 yılında da devam ettiriyor.

Ünlü Türk mimar Bengü Akyol’un modernizm ve sadeliği bütünleştiren tasarım anlayışıyla dizayn ettiği restoranımız, misafirlerini çok özel bir lokasyonda sadece ağırlamakla kalmıyor; aynı zamanda beş duyuya hitap eden unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Istanbul Sultanahmet semtinde bulunan 2 katlı Loti Cafe & Roof Lounge, Şubat 2020 tarihinde girdiği yenileme ve restorasyon çalışmalarını bitirmiştir. Açık ve kapalı alanda 80 masa, 320  kişilik müşteri ağırlama kapasitesini artıran restoranımız, tüm iç ve dış dekorasyonlar dahil, a’dan z’ye tüm ekipmanları yenilenerek müşterilerini 26 Haziran 2020 itibari ile kabul etmeye başlamıştır.

Loti Cafe & Roof Lounge tamamen yenilenen mimari ve üst düzey hizmet felsefesiyle “yerli ve yabancı misafirlerin tercihi olmayı devam ettiriyor.

Muzaffer Uzun
Pazarlama Müdürü

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Divan Yolu Cd. No:27, 34112 Fatih / İstanbul
Mail: info@loticafe.com
Web: www.loticafe.com

 

Loti Cafe & Roof Lounge Renewed (Press Release)

Loti Cafe & Roof Lounge, located in the lowest and highest floor of Pierre Loti Hotel, which was opened in 2013 and has a privileged place in Turkish tourism as one of the few tourism facilities of Istanbul with a very special location, with its high level guest satisfaction and a sense of taste that leaves a mark on the palates. It continues to be one of the most popular restaurants in Istanbul in 2020.

Our restaurant designed by famous Turkish architect Bengü Akyol with a design approach that integrates modernism and simplicity, not only welcomes its guests in a very special location; it also offers an unforgettable experience that appeals to five senses.

The 2-storey Loti Cafe & Roof Lounge in the Sultanahmet district of Istanbul has completed the renovation and restoration works it entered in February 2020. Our restaurant, which has increased the customer capacity of 80 tables and 320 people in open and closed areas, has started to accept its customers as of 26 June 2020 by renovating all equipment from a to z, including all interior and exterior decorations.

With its completely renewed architecture and high level service philosophy, Loti Cafe & Roof Lounge continues to be “the choice of domestic and foreign guests.

 

Muzaffer Uzun
Marketing Manager

Address: Sultan Ahmet Mahallesi, Divan Yolu Cd. No: 27, 34112 Fatih / İstanbul
Mail: info@loticafe.com
Web: www.loticafe.com

Reservation for WhatsApp